Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

קרנבל פורים: חגיגה של שמחה ותרבות

הקדמה

פורים הוא אחד מחגי היהודים המופיעים בלוח השנה היהודי, והוא חג שמח וצבעוני שמשמעותו גם מעבר לסיפורו המקראי. בפורים אנו חוגגים את ההצלחה של היהודים בניצחון על המזמין המדעי האחשוורוש, ואת החג נערכות בו מסיבות, מערכות תחפושות והפצת מתנות. כל זאת פורצת את שגרת החיים השגרתית ומקנה לנו ימים של שמחה ופאר.

קרנבל פורים: רגעים של שמחה ויצירתיות
קרנבל פורים: רגעים של שמחה ויצירתיות

קרנבל פורים

קרנבל פורים הוא הביטוי המזרחי לפורים, וזהו זמן שבו הערים והכפרים של ישראל מתמלאים בתחפושות ובמסיבות צבעוניות. במהלך קרנבל פורים, אנשים מתחפשים לדמויות מפורים, מספרים סיפורים, ומתרוצצים ברחובות במסעות צבעוניות. הקרנבל הוא חגיגה אמיתית של שמחה, אמנות ותרבות, המקנה לנו חוויה חברתית ייחודית.

המסורת של תחפושות פורים

במהלך קרנבל פורים, יש לנו את האפשרות להשתחפש לדמויות מפורים, וזאת המסורת החשובה ביותר של החג. אנשים מתחפשים למלכים, מלכות, חיות, גיבורי סרטים ועוד. התחפושות מאפשרות לנו להתפשטות מהחיים השוטפים ולהתחבר לדמויות אחרות. כשאנחנו מתחפשים, אנחנו יכולים להיות מה שרק רוצים, להתנהג בצורה שאינה תקנית, ולחוות את החגיגה באופן אישי וייחודי. זהו זמן שבו מתייחסים לנו על פי דמות התחפושת שלנו, ואנחנו יכולים לשנות את חלקנו בעולם במסגרת הדמות שבהחלטה.

קרנבל פורים סביב העולם

קרנבל פורים הוא חגיגה שלא נקייה לישראל בלבד. בעולם כולו, יש רבות תרבויות ואומות שחוגגות את פורים באופן דומה. למשל, בוונציה האיטלקית מתקיים קרנבל גדול במהלך חג הפורים. הוא מכיל הופעות חיות, שחקנים ומוזיקה ומארח מאות אלפי תיירים מרחבי העולם. בברזיל, קרנבל הפורים הוא אחד מאירועי הדרך הגדולים ביותר בעולם וממשיך כשבועות שלמות. רחובות מלאים בקרנבלנים, רקדנים, ומסיבות צבעוניות שמופעלות על פי הסרטים הפופולריים ביותר במהלך השנה הקודמת. זהו זמן שבו העולם חווה את הצבעים והאווירה הייחודית של פורים.

מסיבות פורים ומסעות רחוב

במהלך קרנבל פורים, רחובות הערים מתמלאים במסעות רחוב, שהם תחרויות תחפושות ומחוות לדמויות מפורים אותם ניתן לראות אך ורק במבחר מסיבות פורים של איירדרופ. מסעות הרחוב כוללות רקדנים, צעירים, ילדים ומבוגרים, שמתנהלים במהלך הקרנבל עם עגלות מקפיצות, דיסקות מוסיקליות והפצת מתנות. המסעות חושפות אותנו למגוון תחפושות ודמויות, והן מפגישות אותנו עם תרבויות שונות וייחודיות. במהלך המסעות, אנחנו יכולים לצפות במבצעים כיפיים, זמרים ומופעים רחוב נהדרים.

דוגמאות רלוונטיות

הנה כמה דוגמאות למסעות רחוב מקוריות שנערכו במהלך קרנבל פורים בישראל:

 • מסע הפצת הסופגניות הענק
 • מסע הפצת הקונפטי
 • מסע הפצת הפיצה הגדולה
 • מסע הפצת הממתקים המגודלים

סיפורי הצלחה

במהלך קרנבל פורים, היו לא מעט סיפורי הצלחה שמעידים על התפשטות החגיגה והתפשטותה לכל רחבי העולם. כאן נמצא כמה דוגמאות:

 1. קרנבל פורים בממלכת ספרד – הקרנבל המפורסם ביותר בעולם, המוכר בשמות כמו "לאס פאלמאס" ו- "טנריף", מצליח לאסוף כ-2 מיליון איש במהלך שבוע הקרנבל המרהיב.
 2. קרנבל פורים בפריז – הקרנבל המפורסם ביותר בצרפת, המתקיים ברחובות העיר הפורצות ומפעיל עשרות אלפי אנשים.
 3. קרנבל פורים בניו אורלינס – הקרנבל המפורסם ביותר בארה"ב, המכונה גם "קרנבל הגרוב", והמציג את המוזיקה הג'אז המקומית וכל סוגי התרבות של העיר.

הקרנבלים הגדולים בישראל

קרנבל פורים מתקיים בערים רבות ברחבי ישראל, אך הקרנבלים הגדולים והמפורסמים ביותר הם בערים הבאות:

תל אביב

קרנבל פורים בתל אביב נחשב לקרנבל הגדול והמרשים ביותר בישראל. הקרנבל מתקיים ברחובות העיר, בעיקר ברחוב דיזנגוף, ומושך אליו מאות אלפי מבקרים. הקרנבל כולל תהלוכות של נושאי תחפושות, עגלות מקושטות, להקות רקדנים ומופעי רחוב שונים.

אילת

קרנבל אילת הוא קרנבל פורים גדול וצבעוני המתקיים מדי שנה במרינה של אילת. הקרנבל כולל הופעות של להקות מחול, זמרים ולהקות זמר, תחרויות תחפושות, מופעי רחוב, דוכני אוכל ופעילויות לילדים. הקרנבל מושך אלפי מבקרים מאילת ומהאזור.

ירושלים

בירושלים מתקיימים מספר קרנבלים גדולים לפורים, בעיקר באזור כיכר צה"ל וברחובות הסובבים. הקרנבל כולל עגלות מקושטות ותהלוכות של נושאי תחפושות, לצד הופעות של להקות ריקודים ותזמורות. קרנבל ירושלים מושך קהל רב מתושבי העיר.

תחפושות

חלק בלתי נפרד מהקרנבלים בפורים הן התחפושות היצירתיות והמגוונות שלובשים המשתתפים. התחפושות כוללות דמויות מסרטים, ספרים וסדרות טלוויזיה פופולריים, דמויות היסטוריות, בעלי חיים, דמויות אגדיות ועוד. ישנן תחרויות תחפושות במסגרת קרנבלי הפורים השונים, שבהן נבחרות התחפושות היצירתיות והמקוריות ביותר. פרסי התחרויות כוללים סכומי כסף, פרסים ומתנות.

הכנת תחפושת מרשימה

כדי להכין תחפושת מרשימה לקראת הקרנבל, כדאי:

 • לבחור דמות או נושא שמעניין אותך ושתהנה להתחפש אליו
 • לאסוף אביזרים ופריטי לבוש המזוהים עם הדמות
 • להקדיש זמן לעיצוב ותפירה של בגדים ואביזרים שלא ניתן לרכוש
 • להשקיע באיפור ושיער שידגישו את זהות הדמות
 • לבחור תחפושת נוחה שניתן ללבוש לאורך זמן מבלי להתעייף

ככל שהתחפושת תהיה יותר מפורטת ומדויקת, כך היא תרשים יותר את הקהל ותזכה לתגובות נלהבות.

מופעים והופעות

בנוסף לתהלוכות ולתחפושות, קרנבלי הפורים כוללים גם מופעים והופעות רבים התורמים לאווירה השמחה והצבעונית.

הופעות רחוב

ברחבי הערים בהן מתקיימים הקרנבלים פזורים אמני רחוב המופיעים בפינות שונות – להטוטנים, אקרובטים, זמרים, ליצנים, אמני קסמים ועוד.

מופעי במה

על בימות ובמות מיוחדות הפרושות באתרי הקרנבל מופיעים זמרים, להקות מחול ומקהלות, לצד הצגות ילדים ומופעי בידור.

תזמורות נודדות

תזמורות כלי נשיפה וכלי הקשה נודדות בין הקהל ומנגנות להיטים עכשוויים ושירי פורים עליזים.

פעילויות ומתקנים לילדים

הקרנבלים מציעים פעילויות ואטרקציות רבות לילדים, בנוסף לתחפושות ולמופעים:

 • פינות איפור וציור פנים
 • סדנאות יצירה להכנת מסיכות ותחפושות
 • מופעי בובות ותיאטרון
 • מתנפחים ומתקני שעשועים
 • סדנאות אפייה ועיטור מאפים לפורים

ישנם גם דוכני מזון רבים המותאמים לילדים ומציעים סוכריות, פופקורן, גלידה ועוגיות מעוטרות בצבעוניות.

מסיבות תחפושות למבוגרים

בערב ובלילה, לאחר סיום הקרנבלים המשפחתיים, מתקיימות במועדונים ובברים מסיבות תחפושות למבוגרים. המסיבות כוללות מוזיקה, מסכות ותחפושות, קוקטיילים וכיבודים מיוחדים לפורים.זוהי הזדמנות למבוגרים ליהנות מאווירת הפורים בצורה פרועה ובלתי פורמלית יותר. התחפושות במסיבות אלו נוטות להיות פרובוקטיביות ומושכות יותר מאשר התחפושות שלובשים לקרנבלים המשפחתיים.

מסורת המשלוח מנות

מנהג נפוץ נוסף בפורים הוא משלוח משלוח מנות – עוגות ומאפים ממולאים בריבה או קרם שוקולד או מוגשים עם יין. המנות נשלחות לחברים, למשפחה ולשכנים כביטוי לאהבה ורעות.

מאפים מסורתיים

המאפים המסורתיים ביותר הנשלחים כמשלוח מנות הם:

 • אוזני המן – עוגיות בצק ממולאות בריבה
 • כיסונים – עוגות קטנות ממולאות במילוי מתוק
 • שוקולדים בצורות של דמויות הקשורות לפורים

עיצוב יצירתי

כיום יש מגמה של עיצוב יצירתי ומודרני של משלוחי המנות, תוך שילוב עיטורים הקשורים לפורים כגון מסיכות, כובעים וסרטים בצבעי פורים.גם האריזות והקופסאות מעוצבות בקפידה עם דפוסים וציורים המתאימים לאווירת החג.

מסיבות ונשפי פורים

בתאריך החג עצמו, וגם בערב החג, נערכות מסיבות פורים ונשפי פורים לילדים ולמבוגרים כאחד. האירועים כוללים תחרויות תחפושות, כיבודים ומטעמים מיוחדים כגון אוזני המן ולביבות, שתיית יין ובירה, ריקודים ושמחה. זוהי הזדמנות נוספת לחגוג את פורים באווירה קלילה ועליזה בחברת קרובים וחברים.

חגיגת פורים: שמחה ותרבות במיטבן
חגיגת פורים: שמחה ותרבות במיטבן

מסקנה

כמו שרואים, קרנבל פורים הוא חגיגה בלתי נשכחת של שמחה ותרבות. במהלך הקרנבל, אנחנו מתחפשים, מתרוצצים ברחובות ומצטרפים למסעות רחוב. החג מספק לנו את ההזדמנות לחיות לרגע חוויות אחרות ולהרגיש את האווירה המיוחדת של פורים. קרנבל פורים מאפשר לנו ליצור זיכרונות חברתיים ייחודיים ולחוות את החגיגה המרהיבה של פורים בצורה מלאה ומוחלטת. בואו נחגוג ונשמח ביחד!

שאלות ותשובות בנושא

פורים הוא חג יהודי שחוגגים ברחבי העולם ביום א' עשר לחודש אדר. החג מציין את הניצחון של היהודים על הרשע ההמן בימי המלכה אסתר.
בפורים קיימות מסורות רבות, כגון קריאת מגילת אסתר, לבוש תחפושות ומתנות לעניים. גם הקרנבל המסורתי, המכונה "אדלעדל", הוא חלק בלתי נפרד מחג הפורים, שבו מתנהגים באופן מרדף ושמח.
בישראל, פורים הוא חג ציבורי שמתקיים בכל ערי הארץ. במהלך היום נערכים מספר אירועים ציבוריים ומסיבות, כולל תחפושות ציבוריות ברחובות ומסיבות במועדונים. הקרנבל המרכזי בישראל מתקיים בעיר תל אביב, ומאות אלפי אנשים משתתפים בו מכל הארץ.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים במגזין
מחשבונים

מחשבון שכר

פרטים אישיים מצב משפחתי: רווקנשוי מספר ילדים: פרטי תלוש משכורת משכורת בסיסית: תוספות שונות: שווי רכב צמוד: תוצאות שכר ברוטו: שכר נטו: מחשבון שכר ברוכים

מחשבונים

מחשבון שכר ברוטו

שכר ברוטו: חשב שכר נטו פירוט חישוב: ביטוח לאומי: מס בריאות: מס הכנסה: סה"כ ניכויים: שכר נטו: מחשבון שכר ברוטו ברוכים הבאים למאמר על מחשבון

מחשבונים

מחשבון קלוריות

מחשבון קלוריות מתקדם בחר קטגוריהפירותירקותמוצרי חלבבשר בחר מאכל חשב מחשבון קלוריות ברוכים הבאים למאמר המציג את מחשבון הקלוריות! מחשבון קלוריות: לדעת את ערך הקלוריות של